Dört Hırsız Sirkesi - (200 ml)
Dört Hırsız Sirkesi - (200 ml)

Dört Hırsız Sirkesi - (200 ml) (srk06)

 

Salgın hastalıklardan korunmak için hijyenik ortamlar oluşturmakta güvenle kullanabileceğiniz, asırlarca denenmiş bir üründür. Dört Hırsız Sirkesi, kişisel ve çevresel hijyen için kullanıma uygun doğal ürünlerden elde edilen bir karışımdır. Dört Hırsız Sirkesi ile gargara yapabilirsiniz. Mantarlı ve egzemalı bölgeleri dezenfekte ederek, tedaviye yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak suya, bir tatlı kaşığı Dört Hırsız Sirkesi karıştırarak güvenle içebilir, bulunduğunuz ortamı dezenfekte edebilirsiniz. 

 

 

Tarih boyunca sayısız salgın hasatalıklarla mücadele eden insanoğlu, 14.yy'dan başlayarak  1700'lü yıllara kadar tüm Avrupa’yı etkileyen ve yaklaşık 25 milyon kişinin ölümüne sebep olan büyük salgında yaşanan hırsızlık vakasıyla literatüre geçen ‘’ Dört Hırsız Sirkesi ‘’ ile tanışmış oldu 17.yy’da Fransa’nın Marsilya şehrinde yaşanan veba salgınında ölen zenginlerin evlerini yağmalayan ve cesetlerini soyan, ancak bu hastalıktan hiç etkilenmeyen dört hırsız sonunda yakalanır. 

Hastalıktan korunmak için ne yaptıklarını açıklamaları karşılığında, haklarında verilen idam cezalarının uygulanmayacağı kendilerine bildirildiğinde, dört hırsız, kendilerinin hazırdığı bir sirke ile ellerini yıkadıklarını ve gargara yaptıklarını itiraf ederek  formülünü de açıklamak zorunda kalırlar. Bu formül 1748 ve 1884 Fransız Kodekslerine  kaydedilmiş ve eczanelerde bu şifalı sirke uzun süre birçok hastalığın tedavisine yardımcı olarak kullanılmıştır. Yarım saate bir bu sirkeden bir miktar içilerek sarhoşluktan ayılmak amacıyla kullanılmış. Vebadan koruyan ve sarhoşluğu gideren  bu sirke, salmonella ve streptokok bakterilerini yok etmede oldukça etkiliymiş. 

Osmanlı hekimleri salgın olan evlere girmek için önce evi baştan sona sirke ile yıkarlarmış.Çeşitli buhurlar yakar, sonra eve girerlermiş. İstanbul’da yaşanan ilk kolera salgınında  Hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi Kolera Risalesi yazmıştır. Bu risalede bitişik,alçak evli mahallelere gidilmek gerektiğinde  Dört Hırsız sirkesi ile beraber amonyak  veya sarımsak koklanmasını önermiştir. Ayrıca içme suyuna de dört hırsız sirkesi katılmasını önermiştir. Günümüzde aynı isimle üretilen bu sirkenin pek çok hastalık için kullanıldığı bilinmektedir.

Dört Hırsız Sirkesi, çoğu mikrop,bakteri ve virüsleri öldürücü (antimikrobiyal) bitkilerden oluşur. İçerisinde pelin otu, biberiye, nane, sedef otu,ada çayı, lavanta, eğir otu, tarçın, karanfil,zencefil, muskat, tane karabiber gibi  sağlığımıza faydalı ve aromatik bitkiler ile birlikte elma sirkesi vardır. Mikrop,bakteri ve virüslerin çoğunu öldüren ve bir çok rahatsızlığa iyi gelen, özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren her derde deva bir karışımdır.

Salgın hastalıklardan korunmak için hijyenik ortamlar oluşturmakta güvenle kullanabileceğiniz, asırlarca denenmiş bir üründür. Dört Hırsız Sirkesi, kişisel ve çevresel hijyen için kullanıma uygun doğal ürünlerden elde edilen bir karışımdır. Dört Hırsız Sirkesi ile gargara yapabilirsiniz. Mantarlı ve egzamalı bölgeleri dezenfekte ederek, tedaviye yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak suya, bir tatlı kaşığı Dört Hırsız Sirkesi karıştırarak güvenle içebilir, bulunduğunuz ortamı dezenfekte edebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR