Kavrulmuş Fındık (250 gr)
Kavrulmuş Fındık (250 gr)
Kavrulmuş Fındık (250 gr)

Kavrulmuş Fındık (250 gr) (fndk002)

Fiyat : ₺55,00(KDV Dahil)

Karadeniz yöresi, dünya çapında bir üne sahip olan fındığın anavatanıdır. Tirebolu'nun Karakaya bölgesinde, bol mineralli toprak yapısı ve yöreye has iklim şartlarında yetişen ince kabuklu, yağ oranı yüksek fındığımız dünyanın en lezzetli fındığıdır. 

 

 

Kendine özgü tat ve lezzeti, çiğ veya kavrulup yendiğinde damakta bıraktığı aroması ve tadı Giresun Tombul Fındığı’nı diğer fındık çeşitlerinden ayıran özellikleridir. Kahverengi, parlak, loblu ve ucu hafif tüylüdür. Bir ılıman iklim meyve türüdür. 550 m rakıma kadar olan yıllık optimal sıcaklığın 13-16 °C, en düşük sıcaklığın -5°C ve en yüksek sıcaklığın 35°C olduğu yerlerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yıllık yağış toplamının 700 mm'nin üzerinde ve bu yağışın aylara dağılımının dengeli olması gerekmektedir. Haziran ve temmuz aylarında oransal nem %60'ın altına düşmediği, taban suyu yüksek olmayan, bitki besin elementlerince zengin tınlı-humuslu ve pH'ı 5-7 arasında olan topraklarda yetişir. Bitki yapısı 2-3 m boyunda orta derecede taçlanan 5-10 cm çapındaki 5-6 adet dalın bir araya gelmesiyle ocak adı ile tabir edilen ağaçcık formundaki bitkilerdir.Kendi bahçelerimizden hasadı yapılan Giresun Tombul Fındıklarının kırılarak içi çıkartılır. İç fındıkların daha sonra zarları çıkartılarak uygun sıcaklıkta kavrulur. Kavrulmuş fındıklar en ideal oran olan %3 oranında nem taşıması ve tadını koruması için vakumlu paketlerde ambajlanarak satışa sunulur.

 

       FINDIĞIN FAYDALARI

*Kalbi korur, zayıf düşmememizi sağlar, enerji verir... Kısacası bir avuç fındık, sağlık verir!

*Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini rahatlıkla fındıktan karşılayabilirsiniz. Fındık vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.

*Gelişme çağındaki çocuklara da hem enerji verip hem de besleyici olmasından dolayı gelişmelerini daha iyi sağlamak için önemli bir besin kaynağıdır.

*Besleyici özelliğinin yanı sıra cinsel gücü arttırıcı etkisi de vardır.

*Böbrekteki kum ve taşları döker

*Güç ve dikkat gerektiren konularda yardımcıdır. Çünkü vücuda kuvvet vererek beden ve zihin yorgunluğunu giderir.

*Bütün gün zihni ve bedeni yıpranmalarla  karşı karşıya olanlar için fındık gerekli bir besin kaynağıdır.

*Fındık kolestrolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.

*İçerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü  kemikleri ve dişleri güçlendirir.

*Kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyi ve kan şekerini düşürür.

*Vücutta kan basıncını düzenlemede önemli rol oynar.

* Kansızlık, dolaşım ve sindirim sistemi bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir.

*Süt ve süt ürünleri demir yönünden yetersiz olduğundan dolayı  fındık bunlarla birlikte tüketilirse, açığı kapatır.

 

Benzer Ürünler