Portakal Uçucu Yağı (10ml)
Portakal Uçucu Yağı (10ml)
Portakal Uçucu Yağı (10ml)
Portakal Uçucu Yağı (10ml)

Portakal Uçucu Yağı (10ml) (prtkl)

Fiyat : ₺240,00(KDV Dahil)

Portakal uçucu yağı; enerji vericidir ve zihin ve beden sağlığına katkı sağlayan pek çok özelliğe sahiptir. Monoterpenler bakımından zengin olan portakal uçucu yağı uyarıcı, ve arındırıcı özelliklere sahiptir. 

Genel Bilgi

Portakal uçucu yağı; enerji vericidir ve zihin ve beden sağlığına katkı sağlayan pek çok özelliğe sahiptir. Monoterpenler bakımından zengin olan portakal uçucu yağı uyarıcı, ve arındırıcı özelliklere sahiptir. Yüzeylerde doğal temizleyici olarak kullanılabilir. Portakal uçucu yağı difüze edildiğinde havayı temizlerken zihne ve vücuda enerji verir. Gıda ve içeceklere ilave edildiğinde hoş bir aroma vermektedir. Diğer Citrus uçucu yağları arasında neroli yağı (Citrus aurantium çiçeklerinden), petitgrain yağı (Citrus aurantium yapraklarından), mandalina yağı (Citrus reticulata kabuklarından) ve bergamot yağı (Citrus bergamia kabuklarından) elde edilir.

Kullanım Önerileri

• Ruh halinizi ve enerji seviyenizi yükseltmek için buhurdanlıkta veya elektrikli difüzörde suya 3-4 damla damlatarak kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz. Etkileri sağlamak için derinlemesine nefes alarak koklayın.

• Yüzeyleri temizlemek ve arındırmak için sprey şeklinde çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

• Enerji verici olarak 50 ml soğuk sıkım baz yağ içine 10 damla tıbbi nane yağı, 10 damla frankincense ve 10 damla portakal yağı eşit oranda karıştırılarak bir masaj yağı oluşturun. Avuçlarınızı ovuşturunuz ve avuç içinden derin nefes alınız, ardından boynun arkasına sürünüz.

• 50 ml soğuk sıkım baz yağ içine 30 damla Portakal uçucu yağını ilave edip karıştırın cilt üzerinde gözenekleri sıkılaştırmaya ve sebum seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Antioksidan özelliklerinden dolayı portakal yağı, serbest radikal hasarını en aza indirerek cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Cildinizi kirlilik, duman ve güneş ışınlarının neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur.

Kullanım Şekli ve Yararları

Aromatik kokulandırma: Buhurdanlıkta veya elektrikli difüzörde 3-4 damla kullanılır.

Cilde uygulama: Cilt hassasiyetini en aza indirmek için soğuk sıkım bir baz yağ ile seyreltin ve sonra gereken bölgeye uygulayın.

Uyarılar

Cilt hassasiyeti yapabilir. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Gözlere, iç kulaklara ve hassas bölgelere temastan kaçının. Portakal uçucu yağı cilde uyguladıktan sonra güneş ışığı ve UV ışınlarından 12 saat uzak durun.

Aromatik tanım

Tatlı, taze, narenciye

Elde Edilme Yöntemi

Portakal meyve kabuğundan soğuk sıkım yoluyla elde edilir.

Ana Bileşenler

Limonene, myrcene, α-pinene

Literatür

Altıntaş A., Kartal M., Aromaterapi. Türkiye Klinikleri (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) 2021.

Fleming T. PDR for herbal medicines. 4th ed. USA: Thomson Health Care Inc; 2009.

Evans W. C., Evans D., and Trease G. E. Trease and Evans Pharmacognosy. 16th ed. Edinburgh; New York: Saunders/Elsevier, 2009.

Tisserand R., Young R., Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals. Churchill Livingstone, 2013.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR